Kotvice - putování krajinou proměn

Kotvice - putování krajinou proměn
  • délka: 3,5 km
  • počet panelů: 9 ks
  • typ: Pěší
  • obtížnost: Lehká

První naučná stezka byla na Kotvici instalována už v osmdesátých letech. V roce 2015 pak prošla kompletní obnovou, čímž vznikla zbrusu nová a originální naučná stezka "Kotvice - putování krajinou proměn". Stezku tvoří 9 informačních panelů umístěných na trase mezi Novou Horkou a Pasečným mostem, trasa je v terénu vytyčena klasickým značením. U rybníku Kotvice je navíc umístěna nová ptačí pozorovatelna. Jednotícím grafickým prvkem jsou poutavé ilustrace Ivany Kolářové, které věrně zachycují přírodu, krajinu i její obyvatele.

Stezku jsme nazvali „putováním krajinou proměn“. Na necelých čtyřech kilometrech poznáte Poodří jako zajímavou, rozmanitou krajinu, která se vlivem člověka a činnosti nespoutané řeky Odry neustále mění, ale přesto si zachovává svůj půvab a přírodní bohatství. Dozvíte se zde vše podstatné o vztahu člověka a přírody v Poodří i mnoho zajímavého o místech a obyvatelích oderské nivy. Maskotem stezky se stala vydra říční, která je také hlavní hrdinkou komiksového stripu, jenž najdete na každém zastavení.

Za zmínku rovněž stojí samotná konstrukce infopanelů, kterou tvoří neopracované, masivní akátové kmeny. Trnovník akát je dřevinou, která do Poodří nepatří, a proto je v našem zájmu tyto dřeviny likvidovat. Tímto způsobem dřevo vykácených akátů posloužilo dobré věci. Dřevo je navíc velmi odolné a konstrukce má přírodní, pro návštěvníka atraktivní podobu.

Zpracovatelem stezky je Správa CHKO Poodří ve spolupráci s ČSOP Studénka.

naučná stezka na serveru mapy.cz
 

trasa naučné stezky ke stažení

(soubor gpx pro turistickou GPS / navigaci. klikněte pravým tlačítkem myši na odkaz a vyberte možnost "uložit odkaz jako...")

 

Obtížnost

Terén naučné stezky je vhodný především pro pěší. Jeden z úseků stezky, hráz rybníku Kotvice, je velmi špatně sjízdný na kole. Na trase se střídají různé povrchy: luční stezky, šotolinový povrch, travnaté pěšiny na hrázích i širší lesní cesty. Panely nejsou číslovány, stezku lze projít oběma směry.

Zkrácená varianta:

Od železniční stanice ve Studénce se vydejte po žluté turistické značce směr Oderská lávka a Albrechtičky. Po necelém kilometru, v místě kde byste měli podejít železniční trať, vyjděte nahoru na těleso trati a pokračujte po bývalých železničních mostech až k rybníku Kotvice (zrušená trať ve směru Sedlnice, namísto kolejí jsou zde instalovány pochozy pro pěší). Nyní se nacházíte uprostřed naučné stezky, záleží na Vás, na kterou stranu se vydáte, v obou směrech je to na začátek či konec cca. 1,7 km.

zobrazit zkrácenou variantu na serveru mapy.cz

Regionální pracoviště Správa CHKO Poodří

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt